Vet-Med

Całodobowa Klinika dla zwierząt

zapraszamy do zapoznania się z ofertą

Ginekologia i położnictwo

Ustalenie terminu krycia, czyli najkorzystniejszego momentu na zapłodnienie w trakcie okresu płodnego samicy, jest jedną z czynności, którymi zajmuje się ginekologia i położnictwo zwierząt. Stosuje się do tego w klinikach kilka metod, w tym zasadę statystyczną, wykorzystującą najczęstszy termin zachodzenia w ciążę przez suki, a także biologiczną, która zakłada obserwację zachowania samicy. W lecznicy Vet-Med w Łodzi najczęściej wykonujemy badania cytologiczne, które precyzyjnie określają, czy samica znajduje się w odpowiednim momencie do krycia,bada poziom progesteronu oraz wykonuje vaginoskopię.

W ramach ginekologii i położnictwa całodobowa klinika weterynaryjna Vet-Med. w Łodzi wykonuje również inseminacje, czyli sztuczne zapłodnienie poprzez umieszczenie umieszczenia przez weterynarza nasienia w drogach rodnych samicy. W ten sposób może dojść do zapłodnienia w dogodnym okresie dla właściciela zwierzęcia. Najpierw jednak lekarz weterynarii musi wykonać w lecznicy wstępne badania, które pozwolą określić najlepszy termin na dokonanie zabiegu.

Jako całodobowa lecznica dla zwierząt zajmujemy się także planowaniem terminu porodu ciężarnych samic. Jednym ze sposobów ustalenia prawidłowego czasu rozwiązania jest policzenie liczby dni od momentu krycia, co oczywiście obarczone jest możliwością popełnienia błędu statystycznego. Dokładniejszą metodą stosowaną w ginekologii i położnictwie zwierząt jest biometria płodu, która pozwala określić etap ciąży i rozwoju płodów. U zwierząt okres trwania ciąży jest zróżnicowany. Przykładowo u psów weterynarze określają go srednio na 63 dni, zaś u krowy na niemal 300 dni.

Jedną z usług wykonywanych przez lekarzy w całodobowej klinice Vet-Med. jest także cesarskie cięcie. Zabieg polega na rozcięciu jamy brzusznej i macicy, gdy poród drogą naturalną nie jest możliwy. W przypadku psów najczęściej dotyczy to takich ras jak buldożek francuski czy buldog angielski, które charakteryzują się dysproporcją wielkości głowy do szerokości dróg rodnych samicy.