Vet-Med

Całodobowa Klinika dla zwierząt

zapraszamy do zapoznania się z ofertą

RTG dla zwierząt

W niektórych przypadkach należy zrobić dodatkowe badania, aby upewnić się co do stanu zdrowia swojego pupila. Oferowane przez naszą lecznicę RTG zwierząt to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod w diagnostyce weterynaryjnej. Jest szczególnie przydatna w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie złamania kości bądź np. wystąpienia dysplazji stawów biodrowych bądź łokciowych. Nasza lecznica weterynaryjna posiada na wyposażeniu RTG cyfrowy, który umożliwia wykonanie zdjęć, mających na celu diagnostykę czworonogów.

Przygotowanie do badania

Podczas wykonywanego w naszej lecznicy RTG zwierząt pacjent musi pozostać w nieruchomej pozycji. Tylko wtedy istnieje możliwość wykonania poprawnego zdjęcia, które dokładnie prześwietli tkanki i wskaże ewentualne nieprawidłowości. W przeciwnym wypadku obraz będzie rozmazany, co uniemożliwi weterynarzowi poprawne odczytanie wyników.

W przypadku niespokojnych zwierząt bądź konieczności prześwietlenia partii ciała, które wymagają ułożenia pupila w specyficznej pozycji, niezbędne może okazać się farmakologiczne uspokojenie pacjenta. Oczywiście wszystkie kroki postępowania w przypadku przygotowania do badania są dopasowane do stanu zdrowia czworonoga i są ustalane w porozumieniu z jego właścicielem.

W czasie badania

Podczas wykonywania RTG dla zwierząt w sali razem ze swoim pupilem znajduje się właściciel, który przytrzymuje go w odpowiedniej pozycji. W ramach ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania właściciele otrzymują od nas specjalne fartuchy.

Tuż po zakończeniu badania zdjęcie jest gotowe do wglądu przez lekarza. Weterynarz ocenia widoczne zmiany i dzieli się spostrzeżeniami z właścicielami pacjenta, a następne opracowuje dalszy tok leczenia.