Vet-Med

Całodobowa Klinika dla zwierząt

zapraszamy do zapoznania się z ofertą

Stomatologia dla zwierząt

Bardzo ważne jest dbanie o zdrowe uzębienie zwierząt, gdyż brak odpowiedniej higieny może stać się przyczyną dolegliwości zdrowotnych całego organizmu. Jedną z możliwości wyleczenia chorób, doskwierających tak psom jak i kotom, które oferuje stomatologia weterynaryjna, jest sanacja jamy ustnej, czyli usuniecie kamienia nazebnego. Jest to też wskazane przed innymi, poważniejszymi zabiegami, aby zlikwidować potencjalne źródło zakażenia podczas operacji.

Najważniejszym zadaniem w leczeniu i profilaktyce higieny jamy ustnej u zwierząt jest kontrola nad płytką bakteryjną, która mineralizuje i zamienia sie w kamien nazebny a ten powoduje wiele schorzeń nie tylko zapalenie przyzebia( parodontoze) ale nawet bakteryjne zapalenie wsierdzia miesnia sercowego. Lekarz weterynarii często wykonuje zabieg usuwania kamienia nazębnego, który może zostać przeprowadzony w lecznicy w znieczuleniu ogólnym.

Częstym i bolesnym problemem dentystycznym wśród zwierząt są przetrwałe zęby mleczne, czyli takie, które nie wypadają mimo wyrastania zębów stałych. Dotyczy to nawet kilkunastu procent psów. Poprzez posiadanie obu rodzajów zębów dochodzi do bolesnych sytuacji, wad zgryzu i chorób dziąseł. Szczególnie przypadłość ta dotyczy mniejszych ras psów. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lecznicy, aby psi stomatolog usunął zęby mleczne.